Napięciowy ból głowy to zespół chorobowy, który jest przedmiotem zainteresowania wielu klinicystów i lekarzy. Przyczyn bólu głowy może być wiele od przemęczenia do bardzo poważnych, takich jak tętniak czy guz mózgu. Dlatego niezwykle istotna jest prawidłowa diagnoza przed podjęciem leczenia.
Napięciowy ból głowy – przyczyny i rozwiązania
Biorąc pod uwagę dzisiejszy styl życia: (stres, przepracowanie, emocje, brak snu, przemęczenie) nie dziwi fakt, że dość powszechnie mamy do czynienia z napięciowym bólem głowy. Zazwyczaj jest obustronny, zlokalizowany w tyle głowy, w okolicy karku lub w okolicy czoła czy skroni, a jest wynikiem nadmiernie napiętych mięśni okolicy karku (mięśni podpotylicznych) i szyi.
Nadmiernie napięty mięsień drażni naczynia krwionośne, a to może być odebrane przez organizm jako bodziec wywołujący ból. Podobnie dzieje się kiedy to mięsień uciska na korzeń nerwu lub na sam nerw. Alternatywą w tej sytuacji, zamiast środka przeciwbólowego, jest rozluźnienie tych mięśni poprzez odpowiedni masaż.
Wady zgryzu tzn. nieprawidłowe ustawienie szczęki w stosunku do żuchwy również może predysponować do bólów głowy, gdyż przeciąża staw skroniowo-żuchwowy, a tym samym wzmaga napięcie mięśni tych okolic (mięsień skroniowy i żwacz). W tej sytuacji rozwiązaniem są fizjoterapeutyczne techniki rozluźniające.